Výrobky OBO poskytujú certifikovanú protipožiarnu ochranu

Každá krajina má svoje vlastné stavebné zákony s príslušnými predpismi na ochranu pred požiarom. Tieto technické stavebné predpisy nájdete v správnych opatreniach jednotlivých krajín.

Tieto stavebné poriadky nariaďujú, že stavebné produkty a konštrukčné typy musia byť vhodné a použiteľné pre protipožiarne aplikácie. Takzvané „certifikáty použiteľnosti“ definujú vhodnosť a použiteľnosť a sú založené na skúškach požiarnej odolnosti, príslušnej klasifikácii systémov a vyplývajúcich certifikátov.

Skúšobné a klasifikačné normy

Systémy požiarnych prestupov sú skúšané a schvaľované podľa nemeckej normy STN EN 13501 s triedami požiarnej odolnosti „S30“ až „S90“. Certifikáty použiteľnosti sú „všeobecné osvedčenia stavebného dozoru“ (abZ), resp. podľa najnovších štátnych stavebných zákonov, tzv. „všeobecné typové schválenia“ (aBG).

Zatiaľ čo nemecká skúšobná norma opisuje nielen samotnú skúšku, ale aj klasifikáciu, v európskych normách sa tieto kritériá posudzujú oddelene: podľa STN EN 1366 časť 3 sa zhotoví skúšobné zariadenie a vykoná sa skúška na základe STN EN 1363 časť 1 .

Výsledky skúšok sa následne klasifikujú podľa STN EN 13501 časť 2 . Na tento účel sa stanovené triedy požiarnej odolnosti delia na uzavretie priestoru („E“) a izolačnú účinnosť („I“). Z toho ďalej vyplývajú rozličné triedy požiarnej odolnosti, ako napríklad „EI90“. Pričom „90“ vyjadruje čas požiarnej odolnosti v minútach (rovnako ako v nemeckej skratke).

Európskym dokladom o použiteľnosti naproti tomu je „európske technické posúdenie“ stavebného výrobku. To znamená, že príslušný stavebný výrobok je v spojení s ďalšími komponentami systému protipožiarnej ochrany zlúčený do jedného konštrukčného typu.

 

Všetky systémy prestupov od spoločnosti OBO majú požadované certifikáty použiteľnosti a sú teda vhodné na montáž a použitie pri stavebných projektoch.

Protipožiarne kanály a súbory káblov na zachovanie elektrickej funkčnej odolnosti v požiari

Zachovanie elektrickej funkčnej odolnosti je normou predpísanou nevyhnutnosťou pre všetky stavby, v ktorých sa vyskytuje mnoho osôb. Patria sem napríklad nemocnice, hotely, podzemné železnice alebo tunely.

Musí tu byť zaručené, že elektrické zariadenia súvisiace s bezpečnosťou budú bez prerušenia ďalej napájané aj v prípade požiaru. Takéto inštalácie, či protipožiarne kanály alebo káblové nosné systémy sú skúšané a posudzované podľa STN 920205 . Počas skúšky ohňom nesmie dôjsť k elektrickým skratom, ani k chybám celistvosti vodičov.

Protipožiarne kanály svojim opláštením chránia vo vnútri uložené káble pred ohňom a zabezpečujú tým trvalú dodávku elektrickej energie v požiari. Špeciálne navrhnuté protipožiarne káble sa ukladajú na káblové nosné systémy s funkčnou odolnosťou v požiari alebo sa upevňujú pomocou zväzkových držiakov či jednotlivými oceľovými príchytkami. Vďaka chemickej reakcii použitých izolačných materiálov opláštenia zabezpečujú elektrickú funkčnú odolnosť pri otvorenom ohni v mieste požiaru.

Klasifikácia podľa STN je „PS30“, „PS60“ a „PS90“. „PS“ tu vyjadruje triedu funkčnej odolnosti, číslo uvádza informáciu o čase zachovania funkčnej odolnosti v požiari. Stavebné certifikáty použiteľnosti systémov sa nazývajú „všeobecné osvedčenia stavebného dozoru“ (abP).

Porovnateľná európska skúšobná norma pre súbory káblov tohto druhu v súčasnosti ešte nie je k dispozícii. Skratka pre takúto klasifikáciu je však podľa STN EN 13501 už stanovená. Skratka je „P“ (power). Skratka „E“ pre zachovanie funkčnosti podľa DIN sa však často zamieňa s európskou skratkou „E“ pre uzavretie priestoru. Tu buďte obzvlášť opatrní! Nemecká norma je však v mnohých európskych krajinách akceptovaná ako základ.

Inštalačné kanály v únikových a záchranných cestách

Protipožiarne kanály chránia únikové a záchranné cesty pred dôsledkami požiaru káblov. „Zapuzdrujú“ zaťaženie elektrických vedení požiarom a zabezpečujú, aby sa pri požiari káblov nemohol do únikových ciest dostať oheň ani dym.

Únikové a záchranné cesty tak zostávajú v prípade požiaru neporušené a použiteľné pre evakuované osoby. Nemecká skúšobná norma je DIN 4102 časť 11 s klasifikáciami „I30“ až „I120“.

Doklad o použiteľnosti môže byť všeobecné osvedčenie stavebného dozoru . Vystavuje sa pre konštrukcie z tvarovo stálych protipožiarnych kanálov z doskového materiálu. Rovnako sa môže doklad vystaviť na základe všeobecného schválenia stavebného dozoru, keď je funkčnosť protipožiarneho kanála založená na reaktívnych stavebných materiáloch.

Porovnateľné podľa európskych kritérií sú inštalačné kanály, ktoré sú skúšané na základe STN EN 1366 časť 5 . Klasifikácie týchto kanálov sa nazývajú analogicky k prestupom podľa STN EN 13501 časť 2 „I30“ až „I120“. Stavebným dokladom o použiteľnosti je opäť „európske technické posúdenie".

Protipožiarna ochrana len s dokladom o použiteľnosti

Spoločnosť OBO Bettermann zásadne zaručuje, že ponúkané protipožiarne systémy majú platné klasifikácie, ktoré zodpovedajú najaktuálnejším normám, a sú vybavené príslušnými dokladmi. Mnoho systémov bolo certifikovaných nielen v Nemecku, ale aj skúšobnými ústavmi v iných európskych krajinách a použiteľnosť a vhodnosť výrobkov bola preukázaná.

Plánovanie ani inštalácia teda nepredstavujú žiadne riziko. Pretože vďaka vystaveným certifikátom je kolaudácia zriadených a zabudovaných systémov zaručená – samozrejme za predpokladu riadnej inštalácie v súlade s montážnymi návodmi.

Ak dôjde pri inštalácii k odchýlkam od dokladu o použiteľnosti, naši experti vám poradia a pomôžu pri hľadaní špeciálnych riešení pre vašu konkrétnu inštalačnú situáciu. Takto zaisťuje spoločnosť OBO za každých okolností odskúšanú montáž v súlade so schválením!