Protipožiarne systémy na fotovoltických systémoch
Horľavé káble sa bez protipožiarnych opatrení nesmú viesť cez protipožiarne steny. V prípade požiaru by totiž pokračovali v šírení ohňa až do susediaceho strešného priestoru. Napriek tomu sú možné jednotlivé prípady, v ktorých sa nedá zabrániť vedeniu horľavých káblov cez protipožiarne steny. V týchto prípadoch sa musia káble bezpodmienečne položiť tak, aby boli chránené. Spoločnosť OBO ponúka na tento účel dve rôzne riešenia:
▪ Položenie FV vedení do tvarovo stálych, mimoriadne robustných kanálov z ušľachtilej ocele
▪ Ovinutie zväzkov vedení flexibilnou káblovou bandážou, ktorá je odolná voči poveternostným vplyvom PYROWRAP® Wet FSB-WB
Izolačné stavebné látky obsiahnuté v obidvoch prípadoch sa v prípade požiaru napenia a zabraňujú prenosu požiaru prostredníctvom FV vedení. Prenos dymu nie je v tomto prípade kritický, keďže množstvo dymu z požiaru sa môže bez prekážok uvoľňovať do okolitého ovzdušia.
Izolovaná ochrana pred bleskami pod systémom vonkajšej izolácie
Ak sa vedenia isCon® pokladajú v rámci systému vonkajšej izolácie (SVI), preniknú tieto cez tzv. protipožiarne bariéry z nehorľavých stavebných materiálov. V prípade požiaru to môže viesť k zlyhaniu protipožiarnej bariéry. Na zabránenie šíreniu požiaru sa tu taktiež používa káblová bandáž PYROWRAP® Wet FSB-WB. Kým zhorí izolácia a vzniknú otvory, intumescentná pena opäť tesne uzatvorí tieto otvory. Bezpečne sa tým zabráni komínovému efektu vznikajúceho prostredníctvom vedenia isCon®.

Pokládka FV vedení vo vnútri budov
V niektorých prípadoch sa musia vedenia, ktoré vedú jednosmerný prúd, viesť aj cez budovu až k striedaču. Ak sa inštalácie nachádzajú v únikových a záchranných cestách, musia sa FV vedenia jednosmerného prúdu pokladať v zapuzdrenom vyhotovení.
Na tento účel sa hodí protipožiarny kanál OBO PYROLINE® Sun PV. Nevodivý povrch inštalačného kanálu z ľahkého betónu vystuženého sklenenými vláknami sa v prípade požiaru stará o ochranu pred nebezpečnými dotykovými napätiami. Tento inštalačný kanál dodatočne spĺňa požiadavky aplikačného pravidla VDE AR-N-E-2100-712 na ohňovzdorné a dotykovo bezpečné inštalácie. Zároveň sa tým chránia aj zasahujúce sily pred údermi elektrickým prúdom pri hasiacich prácach. Ďalšia výhoda: Kanál je tak možné nainštalovať aj vo vonkajšom prostredí. Obzvlášť vhodný je na dodatočné obloženie už nainštalovaných vedení jednosmerného prúdu, pretože sa dá flexibilne prispôsobiť trasám vedení. Norma kanálu je možné realizovať priamo na stenu alebo strop. Pomocou vhodných spojovacích kovaní je možná aj zavesená montáž.
Protipožiarne kanály okrem toho spĺňajú požiadavky aplikačného pravidla VDE AR-N-E-2100-712 na ohňovzdorné a dotykovo bezpečné inštalácie (odseky 6.2 a 6.4). Zároveň sa tým chránia aj zasahujúce sily pred údermi elektrickým prúdom pri hasiacich prácach.
Ochrana prostredníctvom organizačných opatrení
Na odovzdávacom bode elektrického zariadenia, napríklad v hlavnej domovej skrinke alebo na hlavnom rozvode, sa musí podľa VDE 0100-712 umiestniť normovaný štítok s upozornením, známy aj ako štítok s upozornením pre hasičov. Vďaka označeniu dokážu zásahové sily hasičov rozpoznať FV systém. Na základe toho sa potom budú vykonávať hasiace opatrenia za dodržania bezpečnostných odstupov podľa DIN VD 0312 – Hasenie požiarov a technická pomoc v oblasti elektrických zariadení.
