Ochrana proti prepätiu pri fotovoltických systémoch

 

Ochrana proti prepätiu pre FV systémy má vždy dve strany. Nielen na strane jednosmerného napätia (DC), ale aj na strane striedavého napätia (AC) sa môžu z rôznych dôvodov dostať prepätia do systému a poškodiť napríklad menič. V dôsledku toho sa môže napríklad poškodiť striedač. Ochrana proti prepätiu OBO spoľahlivo a rozsiahlo zaisťuje všetky strany. Aj existujúce dátové vedenia je možné začleniť do vyrovnania potenciálov pomocou vhodných ochranných zariadení.

Ochrana proti prepätiu pri zariadeniach bez vonkajšieho systému na ochranu proti zásahu blesku

Pri zariadeniach bez vonkajšieho systému na ochranu proti zásahu blesku sa ochrana proti prepätiu normatívne nevyžaduje na strane DC. Napriek tomu sa jej použitie dôrazne odporúča, aby sa fotovoltický systém chránil pri vyskytujúcich sa prepätiach, napríklad prostredníctvom spínaní v siete a aby tým bola zaistená disponibilita zariadenia. Súčasne sa tak zaistí disponibilita systému.

Aby sa striedač čo najlepšie ochránil pred nebezpečnými prepätiami, mali by sa prístroje na ochranu proti prepätiu použiť nielen na strane jednosmerného, ale aj na strane striedavého napätia priamo na vstupoch, ale aj na strane výstupu.

Pri výbere prístroja na ochranu proti prepätiu pre stranu s jednosmerným napätím fotovoltického systému nesmie najvyššie napätie FV systému naprázdno v žiadnom prípade prekročiť trvalé napätie prístroja na ochranu proti prepätiu. Počet potrebných ochranných prístrojov vyplýva z počtu sledovačov bodu maximálneho výkonu v príslušnom FV systéme.

Ak je striedač spojený s informačnými alebo komunikačnými zariadeniami, mali by sa aj tieto vedenia začleniť do vyrovnania napätia prostredníctvom vhodných prístrojov na ochranu proti prepätiu.

Systémy na ochranu pred prepätím pre FV systémy

Sortiment pre všetky prípady využitia:

  • Zvodič bleskového prúdu/kombinovaný zvodič
  • Ochrana proti prepätiu pre energetickú a dátovú techniku
  • Kompletné systémové riešenia, konfekcionované a predmontované v telese
  • Kombinované zvodiče a zvodiče prepätia pre fotovoltiku – strana DC
 
Relevantné smernice

Nasledujúce smernice sa musia zohľadniť pre normovanú ochranu fotovoltických systémov proti prepätiu:

  • Aby sa zabránilo škodám v dôsledku prepätia, odporúča sa pre FV systémy nainštalované na streche systém na ochranu pred zásahom blesku podľa STN EN 62305-3.
  • Analýza rizík podľa VDE 0185-305-2 pomôže pri tom, aby sa zistila potreba systému na ochranu pred zásahom blesku, ako aj potrebná trieda ochrany pred zásahom blesku. Toto platí iba pre prípady, v ktorých sa prostredníctvom ďalších smerníc, ako napríklad stavebné poriadky platné v krajine, nevyžadujú iné systémy na ochranu pred zásahom blesku.
    Pre komplexné FV systémy nainštalované na voľnej ploche, ako napríklad pri FV elektrárňach alebo solárnych parkoch s požiadavkou na zvýšenú disponibilitu, by sa mala vo všeobecnosti prekontrolovať nevyhnutnosť alebo potreba dodatočných opatrení za využitia VDE 0185-305-2.
  • Iba chránený systém dokáže odolávať zaťaženiam, ktorým je vystavený, a trvalo a bezpečne vyrábať energiu. Poisťovatelia v novom znení smernice VdS 2010  (február 2021) naďalej odporúčajú internú ochranu proti prepätiu pre FV systémy nainštalované na voľnej ploche.
  • Pre zriadenie FV systémov na napájanie elektrickým prúdom platia normy radu VDE 0100, predovšetkým DIN VDE 0100-712.
  • Ak sa zriaďuje nový FV systém a pripojí sa na elektrické zariadenie, musí sa použiť ochrana proti prepätiu (typ 2 / trieda II) na strane AC podľa normy DIN VDE 0100-443 a DIN VDE 0100-712 (IEC 60364-4-44 a 60364-7-712).
  • Z dodatočného odkazu v norme DIN VDE 0100-712 na VDE 0185-305-3, príloha 5, vyplýva nevyhnutnosť systému ochrany proti prepätiu na strane AC, aj na strane DC, aby sa prispelo k bezpečnosti striedača pri zariadeniach s vonkajším systémom na ochranu pred bleskom.
Prístroje na ochranu proti prepätiu: Výber a potrebný počet

Pri výbere by sa mali zvlášť zohľadniť nasledujúce body:

  • Najvyššie trvalé napätie prístroja na ochranu proti prepätiu pre stranu s jednosmerným napätím fotovoltického systému nesmie v žiadnom prípade prekročiť napätie FV systému naprázdno.
  • Počet potrebných ochranných prístrojov vyplýva z počtu sledovačov bodu maximálneho výkonu v príslušnom FV systéme.
  • Ak je striedač spojený s informačnými alebo komunikačnými zariadeniami, mali by sa aj tieto vedenia začleniť do vyrovnania napätia prostredníctvom vhodných prístrojov na ochranu proti prepätiu. 

Inštalácia striedača sa pri FV systémoch na budovách vykonáva podľa miestnych pomerov priamo na streche, v podkroví, ale často aj v pivnici. Pri inštalácii v pivnici môže mať zmysel použiť ochranu proti prepätiu nielen pred striedačom, ale dodatočne aj pri vstupe vedení do budovy, aby sa zabránilo induktívnym väzbám zvonku.

Riešenia OBO pre bezpečný fotovoltický systém

Ochrana proti prepätiu pre FV systémy má vždy dve strany: Nielen na strane jednosmerného napätia, ale aj na strane striedavého napätia sa môžu z rôznych dôvodov dostať prepätia do systému a poškodiť napríklad striedač. Ochrana proti prepätiu OBO spoľahlivo zaisťuje všetky strany. Na ochranu vstupu striedača na strane DC ponúka OBO portfólio prípojných skriniek generátorov s ochranou proti blesku a prepätiu. 

 

Rýchly prístup

 

Najdôležitejšie vlastnosti výrobkov na ochranu proti prepätiu

 
 

Súbory na stiahnutie pre ochranu proti prepätiu

Příručka ochrany před bleskem
 

Toto by vás tiež mohlo zaujímať

 

Kontaktná osoba/možnosť kontaktu

OBO BETTERMANN s.r.o.+421 33 648 62 22info@obo.sk

Môžete použiť aj náš kontaktný formulár

Oslovenie

* Povinné údaje

Máte k dispozícii možnosť kontaktovať nás prostredníctvom tohto formuláru alebo môžete využiť iné komunikačné možnosti. Ak chcete použiť túto možnosť, pýtame sa v povinných poliach iba na údaje, ktoré by boli typicky obsiahnuté aj vo Vašom podpise v e-maili a u ktorých zo skúseností vieme, že sú potrebné, aby sme zodpovedali zaslanú otázku k Vašej spokojnosti. Okrem toho môžete zadať dodatočné údaje, ktoré sú potrebné pre osobný rozhovor na zodpovedanie Vašej otázky. Podrobnosti o spracovaní údajov zo strany OBO si môžete vyhľadať v našich upozorneniach k ochrane údajov.