Vyrovnanie potenciálov u fotovoltických systémov

 

Fyzický odstup FV systému od vonkajšieho systému na ochranu proti zásahu blesku by sa mal podľa možnosti vždy dodržať, aby sa tento systém ochránil. Ak to nie je možné v dôsledku daností na mieste, smie sa potrebný odstup znížiť, keď

▪ je FV systém začlenený do vonkajšieho systému na ochranu proti zásahu blesku,
▪ sa realizuje izolovaný systém, napr. s izolovaným zvodom isCon® odolným voči vysokým napätiam.

Dôležité opatrenia

Na zaručenie rozsiahlej ochrany FV systému sa musia zohľadniť nasledujúce body:

  • Lokálne uzemnenie (PAS) sa musí spojiť s hlavným vyrovnaním potenciálov (HPAS).
  • Vodiče vyrovnania potenciálov sa musia pokladať tesne a paralelne s vedeniami DC.
  • Dátové vedenia sa musia začleniť do ochranného konceptu.

Štyri kroky na rozsiahlu ochranu fotovoltických systémov

Krok 1: Kontrola oddeľovacieho odstupu
Ak nie je možné dodržať požadovaný oddeľovací odstup, musia sa navzájom spojiť kovové diely vhodné pre prúd blesku.

Krok 2: Kontrola ochranných opatrení
Príklad: Opatrenia na vyrovnanie potenciálov ochrany proti zásahu blesku sa používajú na strane DC a AC, napr. zvodič bleskového prúdu (typ 1)

Krok 3: Začlenenie dátových vedení
Dátové vedenia sa musia začleniť do ochranného konceptu.

Krok 4: Vykonanie vyrovnania potenciálov
Na striedači sa musí vykonať lokálne vyrovnanie potenciálov.

 

Oddeľovací odstup pri fotovoltických systémoch

Systém na ochranu proti zásahu blesku sa musí zriadiť v oddeľovacom odstupe (s) podľa normy DIN EN 62305 od dielov FV systému. Spravidla je dostatočný oddeľovací odstup (s) = bezpečnostný odstup 0,5 m až 1 m.

Klimatizačné zariadenia, elektrické snímače a fotovoltické systémy sú príkladmi pre strešné nadstavby, u ktorých sa musí dodržať oddeľovací odstup. Tento odstup je potrebný na zabránenie nebezpečnému tvoreniu iskier a čiastkovým zvodovým prúdom medzi vonkajším systémom na ochranu proti zásahu blesku a kovovými dielmi budovy, ako aj elektrickými zariadeniami. Práve pri dodatočnom vybavení FV systémami to často nie je možné z dôvodu stavebnej situácie. Bezpečné riešenie: Izolovaný systém isCon® OBO odolný voči vysokým napätiam. Pomocou vedenia isCon® je možné bezpečne dodržať oddeľovací odstup 0,75 m vo vzduchu, ako aj 1,5 m pri pevných stavebných materiáloch.

Ak oddeľovací odstup nie je možné dodržať

Ak zo stavebných dôvodov nie je možné dodržať oddeľovací odstup podľa normy STN EN 62305-3, musí sa FV systém začleniť prostredníctvom odskúšaným konštrukčných dielov vhodných pre prúd blesku so 16 mm2 CU alebo 25 mmAl do systému na ochranu proti bleskom. Konštrukčné diely ochrany pred bleskom určené na spájanie musia byť preskúšané podľa STN EN 62561-1. V týchto prípadoch sú aj na strane DC potrebné prístroje na ochranu proti prepätiu typu 1 (trieda I) alebo kombinované zvodiče typu 1+2 (trieda I+II), pretože prúdy blesku v budove nie je možné ovládať.

Tým dosiahnuté, potrebné vyrovnanie napätia ochrany pred bleskom spája všetky kovové a elektricky vodivé komponenty zariadenia aj s uzemňovacím systémom s normovaným systémom na ochranu pred zásahom blesku. Podľa VDE 0185-305 časť 3 a 4 (STN EN 62305-3, -4) sa pritom musia použiť prístroje na ochranu proti prepätiu (SPD) typu 1 (trieda I) alebo kombinované zvodiče typu 1+2 (trieda I+II) pre vedenia vedúce do budovy.   Toto platí nielen na úrovni strechy, ale aj na úrovni zeme, pre stranu AC, rovnako ako pre stranu DC FV systému na napájanie elektrickým prúdom.

Rozhodujúce pre otázku nevyhnutnosti opatrení na ochranu proti prepätiu sú norma DIN VDE 0100-443 (VDE 0100-443), ako aj norma DIN VDE 0100-712 (VDE 0100-712).

 

Pozícia zachytávacích stĺpov

Zachytávacie stĺpy alebo zachytávacie tyče sa musia polohovať tak, aby nedošlo k zatieneniu fotovoltických modulov. Pretože plný tieň postačuje na to, aby došlo k poklesu výkonu celého reťazca. Podľa VDE 0185-305-3, príl. 5 musí byť zachytávacia tyč vzdialená minimálne 108 x priemer od modulu. Pritom je potrebné prihliadať na to, že sa fotovoltický systém musí naďalej nachádzať v ochrannej oblasti zachytávacích tyčí. Pomocou izolovaného systému isCon® odolného voči vysokým napätiam od spoločnosti OBO je možné bezpečne dodržať oddeľovací odstup.