Zaobstaranie fotovoltického systému (FV systém) je vždy spojené s vysokými investíciami, ktoré sa majú čo najskôr vrátiť. O to dôležitejšia je preto ich nepretržitá dostupnosť.
Čo musíte zohľadniť, keď ide o fotovoltiku? Pretože sa FV systémy inštalujú na strechu alebo na voľné pole, sú mimoriadne ohrozené predovšetkým zásahmi bleskom a prepätiami. Ak sa FV systém takto poškodí, stratí sa výnos po dobu opravy. Okrem toho vznikajú dodatočné náklady, napríklad v dôsledku výmeny striedača. S OBO ste vždy v bezpečí: Ponúkame rozsiahle systémové riešenia na ochranu vášho FV systému pred zásahmi bleskom a škodami v dôsledku prepätí.
Prehľad vašich výhod
- Kompletný systém pre takmer všetky elektrotechnické požiadavky FV systému
- Systémové riešenia pre rýchle a trvalo bezpečné inštalácie
- Technická podpora na mieru na účely zriadenia a prevádzky FV systémových riešení
- Dlhoročné skúsenosti a kompetencie ohľadne ochrany a napájania FV systémov
- Praktické, komplexné školenia v oblasti fotovoltiky
- Fundované pomôcky pre inštaláciu a plánovanie
- Investičná a právna istota
Rýchly prístup
Systémové riešenia

Magic PV Pitch – systémy pre šikmé strechy
Väčšina systémov na šikmých strechách je realizovaná formou montáže na existujúcu strešnú konštrukciu V tomto prípade sa fotovoltické moduly upevňujú na strechu pomocou strešných hákov. Strešný hák sa pripevňuje na strešnú konštrukciu a následne drží montážnu lištu určenú na uchytenie svorky modulu

Magic PV Flat Pro
Na plochých strechách zabezpečuje systém Magic PV Flat Pro nielen montáž bez použitia skrutiek a náradia, ale presviedča aj flexibilnými systémovými komponentmi a záťažovým systémom UniBase na variabilné zaťaženie celého systému.

Magic PV Flat Basic
Náš základný montážny systém pre ploché strechy ponúka vysokú nosnosť a jednoduchú inštaláciu. Obsahuje integrované riešenie pre vedenie káblov a zároveň zabezpečuje stabilné zaťaženie systému Vďaka možnosti plynulého nastavenia hrebeňového priestoru sa systém dá presne prispôsobiť individuálnym požiadavkám

Systémy nainštalované na voľnej ploche Magic PV Field
Fotovoltika na voľných plochách znamená montáž FV modulov na veľkých, poľnohospodársky nevyužívaných plochách – na rozdiel od bežnej montáže na strechách. Fotovoltické systémy na voľných plochách môžu za výhodných podmienok prinášať vyššie výnosy.
Bez ohľadu na typ fotovoltického systému, ktorý chcete realizovať: V spoločnosti OBO nájdete vhodné systémové riešenia pre nasledujúce oblasti pôsobenia:
FAQ
- Aké opatrenia musím vykonať na ochranu FV systémov?
Norma DIN VDE 0100-712 predpokladá, že na odovzdávacom mieste elektrickej inštalácie (hlavná domová skrinka alebo hlavná rozvodnica) sa musí umiestniť štandardizovaná výstražný štítok. Výstražný štítok je známy aj ako štítok s upozornením pre hasičov a pomáha hasičom rozpoznať, že ide o FV systém. Na základe toho sa potom budú vykonávať hasiace opatrenia za dodržania bezpečnostných odstupov podľa DIN VDE 0312. Okrem toho je potrebné dbať na bezpečné uloženie DC vedení Musia byť bezpečne uložené tak, aby nedošlo k poškodeniu izolácie, čím sa zabezpečí bezpečná záchrana osôb v prípade požiaru. Podľa VDE-AR-2100-712 sa musí vytvoriť ochrana prostredníctvom vhodného odpojenia alebo protipožiarneho kanála, ako napríklad PYROLINE® Sun PV.
- Čo potrebujem na vonkajšiu ochranu pred bleskom fotovoltických systémov?
Predovšetkým: Dobré plánovanie. Pre spoľahlivú vonkajšiu ochranu FV systémov proti zásahu blesku sa vyžaduje: drôt kruhového prierezu/plochý vodič, betónové tvarovky, zachytávacie tyče, spojky, držiaky, dilatačné diely a ďalšie systémovo relevantné konštrukčné diely. Ďalšie informácie k vonkajšej ochrane FV systémov pred bleskami nájdete tu.
- Ako nainštalujem vonkajšiu ochranu pred bleskom v kombinácii s fotovoltickým systémom?
Do plánovania systému na ochranu proti zásahu blesku nezabudnite zahrnúť aj fotovoltický systém, aby ste zabezpečili, že systém na ochranu proti zásahu blesku nebude tieniť na fotovoltický systém, pretože by to mohlo znížiť jej výnos Inštalácia samotná potom prebieha ako pri každom inom systéme na ochranu proti zásahu blesku.
- Ako dodržím oddeľovacie odstupy od systému na ochranu pred bleskom pri fotovoltických systémoch?
Bezpečnostné odstupy sa stanovujú podľa VDE 0185-305-3. Ak tieto vzdialenosti nie je možné dodržať pri konvenčnom bleskozvodnom systéme, môže sa bezpečnostný odstup znížiť až o 90 cm použitím rôznych zvodov OBO isCon Ďalšie informácie k nášmu systému isCon nájdete tu.
- Aké možnosti mám na odľahčenie ťahu pri zvislom ukladaní káblov vo fotovoltaickej systéme?
Existujú rôzne možnosti na bezpečné vytvorenie zvislého napájania. Všeobecne platí, že káble alebo vodiče musia byť upevnené vhodným spôsobom v pravidelných intervaloch, ak ich vedenie nie je všade dostatočne podopreté.
Systémy stúpacích rebríkov sú optimálnym riešením pre zvislé vedenie káblov. Ďalšou možnosťou je uloženie priamo na stene. Profilové lišty s príslušnými strmeňovými príchytkami alebo aj jednotlivé príchytky sa pritom upevňujú priamo na stenu alebo na oceľovú konštrukciu.
- Ako optimálne ochránim striedač u fotovoltického systému?
Pre optimálnu ochranu striedača fotovoltaickej zostavy musí byť na DC strane použitá prepäťová ochrana. Na striedavej (AC) strane musí byť pri napájacom bode elektrického systému nainštalovaná aspoň jedna prepäťová ochrana. Ak je striedač vzdialený viac ako 10 m od napájacieho bodu, mala by byť prepäťová ochrana na striedavej (AC) strane umiestnená priamo pred striedačom.
Pri elektrickom systéme s vonkajším systémom na ochranu proti zásahu blesku by sa mal na strane AC vždy použiť zvodič typu 1(+2). Na strane DC sa vyžaduje zvodič typu 1(+2), ak je FV systém galvanicky začlenený do vonkajšieho systému na ochranu proti zásahu blesku. Vo všetkých ostatných prípadoch sú dostatočné zvodiče SPD typu 2.
- Ak mám viesť káble v únikových a záchranných cestách u fotovoltického systému?
Ak sa inštalácie nachádzajú v únikových a záchranných cestách, musia sa PV vedenia jednosmerného prúdu pokladať v uzavretom vedení Stavebné požiadavky je možné vyhľadať v štátnych stavebných predpisoch.
Protipožiarny kanál PYROLINE® Sun PV predstavuje optimálne riešenie pre bezpečné uloženie jednosmerných PV káblov z hľadiska požiarnej ochrany. Tento kanál spĺňa požiadavky na I-kanál podľa normy DIN 4102 časť 11 pre inštaláciu káblov v únikových a záchranných cestách. Okrem toho zodpovedá požiadavkám VDE AR 2100-712. Kanál pozostáva z protipožiarnych dosiek z ľahkého betónu so sklenými vláknami (nehorľavé, trieda stavebného materiálu A1), ktoré sú odolné voči vode a mrazu, a môže sa inštalovať aj v exteriéri.
Podpora
Požiadavky

Prevzatie zodpovednosti, zaistenie zariadenia.
Pri budovaní systému na ochranu FV systému proti zásahu blesku je potrebné dodržať množstvo noriem a predpisov. Za ich riadne splnenie ručí zriaďovateľ FV systému po dobu 30 rokov. Okrem toho sú tu aj požiadavky poisťovní.
Odborná firma, ktorá nainštaluje elektrické zariadenie, je zo zákona povinná odovzdať toto bez chyby.
Zodpovednosť prevádzkovateľa
Z dôvodu dodávania vyrobenej energie do siete podlieha takmer každý fotovoltický systém požiadavkám na komerčné využitie. Podľa predpisu o predchádzaní nehodám BGV A3 je prevádzkovateľ systému povinný zabezpečiť jeho odbornú údržbu, kontrolu a servis.
Tieto pravidelné opakované kontroly elektrickej časti systému musí vykonávať elektrotechnik.
Relevantné normy
Zriadenie nízkonapäťových systémov
> DIN VDE 0100-100 (IEC 60364-1)
> DIN VDE 0100-534 (IEC 60364-5-53)
> DIN VDE 0100-410 (IEC 60364-4-41)
> DIN VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
> DIN EN 60664-1 (IEC 60664-1)
Kontrola uvedenia do prevádzky a dokumentácia
> VDE 0100-600 (IEC 60364-6)
> VDE 0105-100 (EN 50110-1)
Požiadavky pre FV systémy napájania elektrickým prúdom
> DIN VDE 0100-712 (IEC 60364-7-712)
> DIN EN 62446 (IEC 62446)
> DIN CLC/TS 61643-12 (IEC 61643-12)
> DIN CLC/TS 50539-12 (CLC/TS 51643-32, IEC 61643-32)
> STN EN 62305-3
Systémy na ochranu proti bleskom a uzemňovacie systémy
> DIN EN 62305-1 Až -4 (IEC 62305-1 až -4)
> Miestne dodatočné požiadavky (napr. štátne stavebné predpisy v Nemecku)
> DIN 18014
> DIN VDE 0100-540 (IEC 60364-5-54)
Protipožiarna ochrana v oblasti fotovoltiky
> VDE-AR-E 2100-712
Stavebné predpisy
> EN 13501-1/-2, DIN 4102-1/-2 Regulácie k horľavosti stavebných výrobkov a prvkov stavieb
> Národné, resp. regionálne stavebné predpisy sa musia dodržiavať s ohľadom na aplikácie stavebných prvkov. Patria sem napr. štátne stavebné predpisy v Nemecku, nariadenia VKF vo Švajčiarsku a smernice OIB v Rakúsku
Tento zoznam si nerobí nárok na úplnosť! Dodržiavajte, prosím, príslušné miestne a zákonné požiadavky.
Nemáte istotu, ktoré opatrenia je potrebné prijať na ochranu vášho fotovoltického systému? Pomôže vám pri tom naša grafika, ktorá vás krok za krokom prevedie vhodnými ochrannými opatreniami, ako bezpečne ďalej.